| Hosta | Zager's Pride |
| Status | registered |
| Originator(s) | Herbert Zager/Pete Ruh 1987 |
| Origin | sieboldiana 'Elegans' sport |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 38x85 cm (15x33 in.) |
| Leaf length x width | 24x18 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | 14 |
| Leaf color | blue-green,chartreuse edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | rugose |
| Petiole | |
| Scape | straight |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | near white,bell |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Zager's Frances Williams'. Similar to 'Frances Williams'. |
| Sports | |
| Progeny | |